BODRUM REHBERİ 

Home ] Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

Home ] Up ]

 

 

Home ] Up ] Antik Karya ] Milas ] [ Iassos ] Euromos ] Heraclia ] Priene ] Miletos ] Didyma ] Pamukkale ] Labranda ] Laodikya ] Nysa ]

 

Bodrum Guide

Bodrum  Yesilyurtlularda 

Kiralik Villa

Yalıkavak Satılık Malikane Turgutreis Teras evleri Satılık Villa

Öztürk Muhasebe

 

 

 

Bodrum'un kuzeyinde olan Iassos yaklaşık km mesafede. Eskiden sadece tekne ile ulaşabilen Iassos’a simdi karadan çok rahat ulaşılabiliyor.

Çok imtiyazlı olan konumu, ünlü mermeri ve balıkçılığı ile Iasos tarihin ilk dönemlerinden itibaren iskan edildi. Iassos, M.Ö. 9. yüzyılda Argostan gelen kişiler tarafından kuruldu. Daha sonra Milet şehri sakinlerinde göç ettiği Iassos, İtalyan Arkeologlarının yaptığı kazılar neticesinde bulunan Miken çanak çömleği, Miken evleri nedeni ile çok daha erken tarihlere tarihlenir. Arkeolog Doro Levi başkanlığında 1960'da başlayan bu kazılarda, en erken yerleşmenin şehrin akropol tepesinde yer aldığı anlaşıldı. Iassos buluntuları Anadolu, Yunanistan ve Girit kültürleri arasında benzerlikler gosterir.

Şehrin en önemli iki tanrısı Apollo ve Artemis idi. Iassos'taki bulunan kabartmalardan birisi, Artemis Astias'ı gösterir. Bu yerel tanrıça ve avcı Artemis'in karışımıdır. Iassos’taki ikinci önemli tanrı adına festivaller düzenlenen ve tapınağı bulunan Diyonizos’tu.

Strabo, Iassos’un toprağının çok mümbit olmadığını ama halkının geçimini denizden sağladığının anlatır. Günümüzde bile önemli bir balıkçılık merkezi olan Iasos antik çağlarda bir ada üzerinde yer almıştı. Günümüzde ana kara ile birleşmiş olan bu ada üzerinde yaklaşık 2 km mil uzunlunda şehir duvarları bulunur.

Şehirdeki cok ilginç yapılardan biri bir anıtsal mezardır. Mezar odasının üzerinde küçük bir Korint tapınağı yer alır.

Şehirde ilk gözümüze çarpan anıtları sayacak olursak:

Iassos’un Agorası ve İmparatorluk cağına tarihlenen çok iyi korunmuş Odeonu; bütün önemli tanrıların tapınıldığı Sezaryum; İassos halkına ve şarap tanrısına ithaf edilmiş tiyatro; İtalyan arkeologların mozaikler ve freskler keşfettiği Roma villası; çok iyi korunmuş Balık Pazarı ve Demeter ve Kore'ye ithaf edilen kutsal alanı sayabiliriz.

Iassos’ta bulunan ve üzerinde genç bir çocuk ve Yunus baliginin gosteren çok sayıda para bize ünlü Iassos efsanesinin hatırlatır. Bir yunus baligı ile dostluk kuran bu Iasoslu çocuk hem Plinius hem de Aelian tarafından zikrediliyor. Plinyus, Büyük İskender’in bu hikayeden çok etkilendiğini ve Iassos’lu genci yanına aldığını hatta onu deniz tanrısı Poseydon'un rahiplerin başına geçirdiğini anlatır.

 

 

 

 

Home
Up

Yesilyurtlular Tatil sitesi kiralik Villa

 

 

Home ] Up ] Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

[ Home ] [ Up ]  Copyright © Bodrum Rehberi