BODRUM REHBERİ 

Home ]

Home ] Tarih ] Mausoleion ] Tiyatro ] Şehir Duvarları ] Mars Tapınağı ] Mindos Kapısı ] Osmanlı Tersanesi ] Tanınmış Kişiler ] Mausolos Sarayı ] Apollo Tapınağı ] Antik Stadyum ] Halikarnas Balikcisi ] Bodrum Mutlaka Yap ]

 

 

Home ] [ Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

 

Bodrum Guide

Bodrum  Yesilyurtlularda 

Kiralik Villa

Yalıkavak Satılık Malikane Turgutreis Teras evleri Satılık Villa

Öztürk Muhasebe

 

 

 

                Bodrum Antik Halikarnas


View Larger Map 

 

Bodrum, tarih ve arkeoloji meraklıları için muhteşem tarihi yapılar ve dünyanın en önemli müzelerinden birini sunar.

Antik Halikarnas şehri üzerine kurulmuş olan Bodrum'da hala kentin zengin tarihinin çok güçlü izlerini görmek mümkün. Halikarnas şehrinin tarihinin bu sessiz tanıkları içinde en önemli olanı şüphesiz bir zamanlar dünyanın yedi harikasından birisi olan Mozole (Mausoleion)’dur. 1308 yılında büyük Anadolu zelzelesi ile yıkılan, daha sonra kale yapımı için taş ve yapı malzemesi arayan Rodos şövalyelerinin hışmına uğrayan Mausoleion'un günümüzde sadece temelleri ve Mausolos’un mezar odasının kalıntıları görülür. Volkanik kayalar kesilerek temelleri atılan Mausoleion'un mimari parçalarının bir kısmı hala yerinde görülebiliyor. 19. yüzyılda anıtı Bodrum evleri altında bulan Sir Newton anıta ait birçok kabartma, heykel ve mimari parçayı İngiltere’den gönderilen özel bir gemiye yükleyerek götürmüş. Günümüzde anıt mezarın olduğu yerde yer alan bir yerel müze hem antik Halikarnas'ın planını hem de anıtın mimari parçalarını göstermesi açısından önemli. Anıt mezardan biraz daha yukarda, denizden 50 metre yüksekte yer alan antik tiyatro anadolu'daki bircok tiyatrodan daha eskidir. Tiyatro, İÖ 350 yılında ünlü satrap Mausolos tarafından inşa edilmiştir. At nalı planında olan tiyatro yamaca dayalı olup, 13.000 oturma kapasitesine haizdir. Müze tarafından kamulaştırılan tiyatro önce Prof. Ümit Serdaroğlu, daha sonrada Bodrum antik surları tamir projesi çerçevesinde Erikson-Türkcell tarafından restore edildi.

 

 

 

 

 

 

Mindos Kapısı

Günümüze kadar ulaşmış şehir duvarlarının en iyi korunmuş bölümü olan ünlü Myndos kapısı Büyük Iskender’in Asya seferi sırasında zikredilmesi ile ünlüdür. Çok kanlı çatışmaların yer aldığı kapı, Türkcell ve Erikson firmalarının katkıları ile restore edilmiştir.

Mars Tapınağı

Şehre hakim tepelerden biri üzerinde yer alan Mars Tapınağı, özellikle çok değişik bir tarzda yapılmış tanrı heykeli ile ön plana çıkıyordu. Savaş tanrısı Mars'ı (Ares) gösteren bu heykelin elleri, ayakları ve başı mermerden geri kalan kısmı ise ahşap ve diğer malzemeden yapılmıştı. Heykeltraslarının Leohares veya Timotheus olduğu sanılan bu dev heykelden günümüze hiçbir şey ulaşmamıştır. Bu bölgede sadece görkemli bir terasın kalıntıları vardır. Son yıllarda yapılan binalarla kısmen tahrip olan Mars Tapınagı Terası kesinlikle koruma altına alımalıdır.

APOLLON TAPINAGI

Kalede yapılan kazılar uzun bir zamandır aranan iki ünlü antik çağ yapısının bulunmasına neden olur. Bunlardan ilki, İ.Ö.V yüzyılda inşa edilen Apollo Tapınagının kalıntılarıdır.

MAUSOLOS SARAYI

İkinci önemli buluntu ise Kral Mausolos’un Sarayının kalıntıları idi.  Saraya ait sütunlar, mimari parçalar ve temel duvarları kalede yapılan kazılar sırasında bulunmuştur.

Kalede yer alan bu haritada antik şehrin günümüze kadar ulaşan ünlü yapılarını görürüz. 

 

halikarnassos

 >

Home
Tarih
Mausoleion
Tiyatro
Şehir Duvarları
Mars Tapınağı
Mindos Kapısı
Osmanlı Tersanesi
Tanınmış Kişiler
Mausolos Sarayı
Apollo Tapınağı
Antik Stadyum
Halikarnas Balikcisi
Bodrum Mutlaka Yap

Yesilyurtlular Tatil sitesi kiralik Villa

 

 

Home ] [ Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

[ Home ] [ Up ]  Copyright © Bodrum Rehberi