BODRUM REHBERİ 

Home ]

Home ] Antik Karya ] Milas ] Iassos ] Euromos ] Heraclia ] Priene ] Miletos ] Didyma ] Pamukkale ] Labranda ] Laodikya ] Nysa ]

 

 

Home ] Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] [ Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

 

Bodrum Guide

Bodrum  Yesilyurtlularda 

Kiralik Villa

Yalıkavak Satılık Malikane Turgutreis Teras evleri Satılık Villa

Öztürk Muhasebe

 

 

 

Bodrum'dan günlük turlar ile bölgedeki birçok ünlü antik kente ulaşmak mümkün.

Bodrum ve Çevresi

Bodrum gerek doğal güzellikleri gerekse her köşede karşımıza çıkan, tarihi yapıları ve antik kentleri ile ziyaretçilere sonsuz olanaklar sunuyor. Bu olanaklara göz atarsak:

Bodruma en yakın ve çok önemli bir antik kent bir zamanlar en önemli Leleg şehri olarak geçen Pedesa kentidir. Konacik beldesinden ulaşılan ve Muğla Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Adnan Diler tarafından kazılan pedesa’da şehir duvarları, iç kale, Athena tapınağı kalıntıları, çok sayıda yuvarlak planlı anıtsal mezar ilk anda gize çarpan detaylar. Tarihte adları Karialılarla anılan Leleglerin başkenti olan Pedesa’nin kazılması bölge tarihi İçin birçok bilinmeyene Işık tutacak gibi görünüyor.

Mindos

Günümüzde Gümüşlük olarak bilinen belde antik çağların mindosu. Korunaklı limanı ile çok önemli bir yerleşme yeri olan Mindos’un nüfusuna satrap Mausolos’un dokunmatiğini diğer karia şehirlerinde yaptığı gibi onları Halikarnas’a göçe zorlamadığını görüyoruz. Gününüzde gümüşlük Köyü yapıları altında kalan mindos Bursa Uludağ Üniversitesi tarafından kazılıyor. Çalışmalarını Gümüşlük’de Tavşan Adası olarak bilinen bölgede yoğunlaştıran arkeologlar burada çok sayıda mezar, bir tapınak ve kilise kalıntılarına rastladılar. Gümüşlük limanı etrafında yapacağınız bir yürüme sırasında antik Mindos’un toprağın üzerine taşmış bazı yapılarını görebilirsiniz.

İassos

Karya nin en güzel antik kentlerinden biri olan iassos uzun zamandır İtalyan arkeologlar tarafından kazılıyor. Balığı, mermeri ile ünlü bir bölgede kalkolitik çağdan beri var olan bu yerleşme bir yarımada üzerine kurulmuş. Şehrin agorasında yapılan kazılarda hem kalkolitik dönem buluntularına rastlanması, hem de Santorini yanardağının küllerinin olduğu bir tabakanın ortaya çıkması antik kenti ilginç kılar.

Labranda, Karia bölgesinin en önemli kutsal alanıdır ve tanrı Zeus'a ithaf edilmiştir. Günümüzde ayakta duran yapıların çoğu MÖ. 4yy da Mausolus ve kardeşi Idrieus tarafından inşa edilmişlerdir. Milas yakınında bulunan bu kutsal alana anıtsal bir giriş kapısı ile girilir. Merdivenler ziyaretçileri ünlü Zeus tapınağına ve onun etrafını saran rahip evlerine ve Mausolos’un ve kardeşinin inşa ettirdiği ziyafet odalarına götürür. Tapınağın bulunduğu terasta Labranda’nın kutsal suyunun kaynağı biraz yukarda ise bir aile mezarı bulunur. Labranda tarihte Perslere karsı direnen Karialiların toplandığı yer olarak ve Mausolos düzenlenen suikast ile hatırlanır.

Milas

Karia nin ilk başkenti olan Milas çok sayıda tarihi eser ve müze barındırır. Şehirde özellikle üzerinde Karia baltası olan baltalı kapı, Mausoleum’un Roma dönemi benzeri olan Gümüşlük anıtı, Milas Arkeoloji Müzesi, Milas evleri mutlaka görülmesi gereken yapılar arasındadır.

Lagina

Karia’nin ünlü tanrıçası Hekate İçin inşa edilen bu kutsal alan Konya Selçuklu Üniversitesinden Prof. Ahmet Tırpan tarafından kazılıyor. Arkeolog ve aynı zamanda mimar olan Ahmet Tırpan ayni zamanda yenileme yapıyor. Yerin, göğün ve yeraltı dünyasının tanrıçası olan Hekate antik çağlarda hem tanrılardan hem de insanoğlundan büyük saygı gören bir tanrıça. Genelde uç başlı ve gövdeli olarak gösterilen Hekate özellikle Hesiod’un Theogonia’sında karşımıza çıkıyor. Tanrıçanın yeraltı dünyasının kapısını açtığı anahtar Lagina Hekate tapınağı ve Stratonikea şehri arasında her yıl düzenlenen törenle taşımakta idi.

Stratonikea

Bölgedeki çok özel antik kentlerden biri olan Stratonikea antik Çağlar'dan günümüze kadar yerleşim gören bir antik kentimizdir. Büyük İskender'in ölümünden sonra Suriye bölgesine hâkim olan Selevkoslarin kurduğu bu şehir görkemli binaları ile birçok ziyaretçi çeker.

 

 Home ] Antik Karya ] Milas ] Iassos ] Euromos ] Heraclia ] Priene ] Miletos ] Didyma ] Pamukkale ] Labranda ] Laodikya ] Nysa ]

 

Home
Antik Karya
Milas
Iassos
Euromos
Heraclia
Priene
Miletos
Didyma
Pamukkale
Labranda
Laodikya
Nysa

Yesilyurtlular Tatil sitesi kiralik Villa

 

 

Home ] Halikarnas ] Bodrum Kalesi Muze ] Bodrum Yarimadasi ] [ Bodrum Yakininda ] Mavi Tur ] Bodrum Restoranlar ] Emlak ] Bodrum Bilgi ] E Posta ]

[ Home ] [ Up ]  Copyright © Bodrum Rehberi